Kino domowe to marzenie wielu z nas. W ostatnich latach powstało wiele sal kinowych, ale są one dalekie od tego, czego oczekiwaliśmy. Huczący dźwięk, dziesiątki reklam, otoczenie z colą i popcornem to dla większości zaprzeczenie komfortu i mile spędzonego czasu. Alternatywą jest zbudowanie sobie kina w domu, kina według naszych oczekiwań, potrzeb i możliwości.
Jeśli myślimy kino, to mamy na myśli przede wszystkim duży ekran, projektor zapewniający doskonały obraz, wygodne fotele lub sofy, wreszcie wspaniały wielokanałowy dźwięk. Wszystko to składa się wrażenie współuczestnictwa w akcji filmu lub obecności na sali koncertowej ukochanego wykonawcy.

Stacks Image 769

Najlepiej jeśli na kino w domu możemy przeznaczyć specjalnie dla niego przeznaczony pokój. Jeśli nie, to trzeba będzie zgodzić się na pewne kompromisy, ale i tak efekt wart jest zachodu. Te kompromisy związane są z tym, że najczęściej salą kinową staje się salon, a więc pomieszczenie wielofunkcyjne.

Na szczęście dysponujemy odpowiednimi produktami, które na czas projekcji przemienią salon w kino, a po projekcji znikną jakby ich tam nie było. Ukryte ekrany, wysuwane projektory i telewizory, sprytnie rozmieszczone lub niewidoczne głośniki zagwarantują porządek na co dzień i oczekiwaną jakość wtedy gdy jej potrzebujemy.

Powiedzcie nam, czego oczekujecie, a my zajmiemy się resztą. Nie tylko spasujemy ekran z projektorem, ale w zależności od pomieszczenia dobierzemy wszystkie elementy od oświetlenia poprzez siedzenia, elementy akustyczne, wielkość i ilości głośników tak, aby osiągnąć optymalne efekt.

Dodajmy do tego fakt, że cała filmowa kolekcja, wzorem muzycznej, zgromadzona może być na dysku kinowym. Dzięki temu trzymana jest bezpiecznie w odpowiednim porządku, a dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oczywiście mamy też dostęp do serwisów streamingowych. Netflix, Disney+, HBO Go a może Amazon Prime Video - proszę bardzo! Takie kino domowe dostarczy chwil w gronie rodzinnym i przyjaciół, których nie sposób przecenić.


Projektory
Najprawdopodobniej pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam na myśl kiedy słyszymy kino domowe - projektor. Duży obraz to jeden z nieodłącznych elementów kina w domu. W naszej ofercie znajdą Państwo wszystko co potrzebne, aby przenieść emocje z dużego ekranu do domowego zacisza. Jakość obrazu może śmiało konkurować z ofertą multipleksów, a często nawet zaoferować dużo więcej.

Ekrany
Zwykła ściana może posłużyć do wyświetlania obrazu, jednak nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Dedykowany ekran ze specjalnie przygotowaną powierzchnią pozwoli każdemu projektorowi na pokazanie wszystkich możliwości. W zależności od projektu możemy wykorzystać ekrany stałe (ramowe), otwierane ręcznie lub rozwijane elektrycznie. Zdecydowanie polecamy konstrukcje wyposażone w system napinaczy, co gwarantuje idealnie płaską powierzchnię projekcyjną. Wszystko w zależności od rozmiaru, wymagań użytkowników oraz wystroju pomieszczenia.

Procesory oraz wzmacniacze
Serce, rozum i dusza każdego systemu kinowego. Jak mawiają w Hollywood, dobra muzyka to 70% sukcesu. Decydując się na autentyczny system kina domowego, warto pomyśleć o czymś więcej niż budżetowych, marketowych konstrukcjach. Ścieżka dźwiękowa nie jest przecież wyłącznie uzupełnieniem, ale pełnoprawnym i jednym z najważniejszych czynników wyróżniających dobry film od słabego. Fanów muzyki filmowej nie trzeba przekonywać. Jeśli chcemy usłyszeć wszystko tak, jak życzyli sobie twórcy naszych ukochanych filmów warto zdać się na specjalistów.

Kolumny instalacyjne
Jeśli budujemy nasz system kina domowego od zera, warto pomyśleć o schowaniu wszystkich elementów. Kolumny instalacyjne do zabudowy w ścianie będą strzałem w 10-tkę. Na zdjęciu obok prezentujemy wyjątkową kolumnę - Linn Sekrit IW10. Jest to referencyjna kolumna szkockiego Linn'a, która pozwoli na delektowanie się dźwiękiem zaawansowanego systemu... którego nie widać.

Drobna uwaga dla posiadaczy tradycyjnych systemów stereo - jeśli nie możemy z różnych względów dopełnić naszego systemu aktywnym subwooferem, warto przemyśleć jego wersję instalacyjną. Sekrit BR27 to wysokiej klasy aktywny głośnik basowy, który znakomicie uzupełni systemy muzyczne.

Kolumny wolnostojące
Jeśli nie mamy nic przeciwko klasycznym kolumnom w naszym pokoju, łatwo stworzyć nowy system kina domowego, bazując na dobrym systemie muzycznym. Dzięki temu zawsze będziemy mogli się przenieść w zupełnie inny świat dźwięków. Kolumny dobieramy biorąc pod uwagę akustykę i rozmiary pokoju, jednak warto pamiętać, że również muszą one odpowiednio wtopić się w domowe wnętrze. Wysokiej jakości naturalne okleiny lub jeden z 260 kolorów lakieru na wysoki połysk daje duże możliwości dopasowania.

Odtwarzacze
Podobnie jak w sferze audio, w kinie domowym obserwujemy odchodzenie od nośników fizycznych. Zamiast płyty DVD lub Blu-Ray, nośnikiem jest plik przesyłany (strumieniowany) poprzez domową sieć komputerową. Dostęp do naszych zbiorów filmowych jest błyskawiczny, wybór dużo łatwiejszy, a dzięki wyszukiwarce znajdziemy dokładnie to czego szukamy w dużych kolekcjach. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno klasyczne odtwarzacze Blu-Ray, jak również ich strumieniowe odpowiedniki.

Meble audio/video
Zaawansowane systemy kina domowego muszą składać się z wielu elementów. Zazwyczaj nie chcemy ich widzieć, ale chcielibyśmy mieć nad nimi pełną kontrolę. Meble duńskiej firmy Clic umożliwiają schowanie wszystkiego co nie musi znajdować się na widoku. Do szafek Clic możemy schować cały system elektroniki audio/video, a także, jeśli tylko mamy na to ochotę, również inne głośniki systemu kinowego. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, wszystkie kable mogą być odpowiednio poprowadzone wewnątrz mebla, tak aby wszystko nie tylko dobrze brzmiało, ale również wyglądało. Meble Clic oraz unnu (tańsza seria Clic'a) szczególnie powinny przypaść do gustu osobom ceniącym minimalizm oraz praktyczność.

Dla osób które pragną posiadać dedykowaną salę kinową w domu lub tzw. media room, oferujemy prawdziwe kinowe fotele klasy premium. Są tak wygodne, że nie będzie nam straszny żaden maraton filmowy o ile tylko zadbamy o prowiant. Szczerze mówiąc, czujemy się trochę odpowiedzialni za małą frekwencję na seansach w multipleksach.